A Gesamt Prozess Optimierung (röviden GPO) a Rose+Krieger berkein belül nem jelent mást, mint egy olyan csapat építő tréninget a német kollégákkal együtt, amely nem csak a jó kapcsolat elmélyítésére és egymás megismerésére szolgál, hanem az aktuális problémák, felvetések közös erővel történő megoldására is.
A tréning évente egyszer kerül megrendezésre, egyik évben Magyarországon, a következőben pedig Németországban. Idén a német kollégák invitáltak meg minket.
A témák kidolgozására a szombati nap délelőttje állt rendelkezésünkre, amikor is a csapattagok egy közös Brainstorming keretein belül megoldást kerestek a felmerülő kérdésekre. A legjobb ezekben a megbeszélésekben az, hogy baráti hangulatban telnek, minden felvetést nyitottan fogadnak a kollégák. Természetesen az ötletelés nem áll meg itt – ha közös eredményre jutunk, akkor folyamatosan dolgozunk tovább azon, hogy azt az üzemeinkben ténylegesen meg is valósítsuk.
A témák kidolgozása mellett színes programokkal is készültek számunkra a vendéglátóink.
A teljes program a vendégeknek mindig meglepetés, azonban a megoldandó témák már előzetesen ismertek, hogy azokra a kollégák megfelelően fel tudjanak készülni. A cél az, hogy egymással együttműködve jussunk javító, újító eredményekre.
Első körben meglátogattuk a gyárat Mindenben, ahol egy körbevezetés során megismerhettük az anyacég működését, termékpalettáját és gyártási folyamatait.
Az cégismertetés után az Északi tenger felé vettük az irányt, a szállás Varel településen volt foglalva.
A szállás elfoglalása után az első csapatépítő program egy földgát mellett futó kerékpárúton került megrendezésre. A feladat az volt, hogy egy labda dobásával vagy gurításával a kijelölt távot (~ 2km) a 4 csapatnak a lehető legkevesebb dobással/gurítással kellett megtenni.
A játékot az tette izgalmassá, hogy a kerékpárút mellett egy kis csatorna futott végig, amely remekül vonzotta a csapatok labdáit, így vált a horgászat is (akarva-akaratlanul) a feladat részévé.
1. Pattog a labda, ki tudja hol áll meg? Ki tudja, hol áll meg és ki hogy találja meg?
A feladatot sikerült minden csapatnak labdavesztés nélkül, éppen a nap lementéig teljesíteni.
A játék után a német kollégáink egy halvacsorával vendégeltek meg minket, ahol az est lecsengéseként ismerkedő beszélgetés alakult ki.
A szombat délelőtt a témák kidolgozására lett szentelve.
Az idei négy téma, melyekre témánkként 3 – 3 magyar és német kolléga közösen keresték a megoldást, a következők voltak:
- Team 1: LEAN együttműködés a PMK és RK között:
- a LEAN alapelvek átismétlése után átvettük, hogy milyen LEAN projektek voltak és vannak a Profitcenterben és az anyaházban
- megvizsgáltuk a hol tudunk erősíteni és hogyan tudunk tovább az elvek szerint együtt dolgozni
- meghatároztuk az első közös témát, amelyet az ősz folyamán itt nálunk a Profitcenterben fogunk megvalósítani
- Team 2: Raktári shuttle bevezetése a gyorsabb anyagpótlás érdekében:
- a körjáratos anyagmozgatás (alapanyagtól a készáruig) bevezetése a rövid és keskeny utak miatt nem megoldható
- előre összeszerelt részegységek tárolása a munkaállomásoknál viszont potenciált tartalmazhat magában
- Team 3: A megrendelésfeldolgozás útjának optimalizálása RK és PMK között:
- a vevői megkeresés (rendelés vagy ajánlatkérés) túl hosszú utat jár be az anyacég részlegei között, amíg elér a kecskeméti TAB-hoz
- ezáltal fontos információk is elveszhetnek az út során
- célunk az információs utak rövidítése, a folyamat optimalizálása illetve egy olyan közös, digitális tér létrehozása, amiben minden részleg meg tudja osztani a fontos adatait és onnan ki is tudja venni másokét
- Team 4: Új csomagolási irányelvek kidolgozása az EU körforgásos gazdasága számára:
- az új EU szabályozás miatt meg kellett vizsgálnunk, hogy milyen fajta csomagoló anyagokat használunk a Rose+Krieger-nél világszerte
- tanulmányoztuk az erre vonatkozó magyar, német és spanyol jogszabályokat
- közös célnak pedig azt tűztük ki, hogy a legszigorúbb elvárásoknak fogunk megfelelni (a spanyol jogszabályok alapján)
- a rendeletek értelmében a felhasznált csomagoló anyagoknak újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagoknak kell lenniük
A sikeres ötletelés után újra útra keltünk és Wilhelmshaven kikötőjét céloztuk meg, ahol egy kellemes hajóút keretein belül fogyasztottuk el ebédünket.
A hajóút után a UNESCO-Weltnaturerbe Wattenmeer Besucherzentrum – ot (UNESCO Világörökség részét képező Watt-tengeri Látogatóközpont) volt lehetőségünk megtekinteni, ahol egy tárlatvezetés során megismerhettük a „Watt-tengeri” élővilágot.
Ezután a csapatoknak a hallottakról és látottakról egy teszt kitöltésével kellett tanúbizonyságot adni. A látógatóközpont után a csapatoknak egy fakirakó nyújtotta a következő kihívást, amelynél a gyorsaság mellett a csapatmunka játszotta a legnagyobb szerepet. A nap lezárása ismét egy közös vacsora volt.
Vasárnap a program a témakidolgozások eredményének prezentálásával indult. Minden csapatból egy kolléga prezentálja az elért eredményeket, megoldásokat.
2. Prezentáló kollégák
Ahogy azt korábban említettük, a témakidolgozások a GPO alkalmával nem kerülnek lezárásra, azokat a csapatok „haza” viszik és az adott problémának megfelelően a megoldásokat tovább fejlesztik vagy bevezetik a folyamatokba.
3. A lelkes hallgatóság
A prezentációk után elhagytuk a Varel-i szállásunkat és Bremerhaven-be utaztunk. Az ATLANTIC Hotel SAIL City 147 méteres magasságával az egyik legmagasabb épület az Északi – tenger partvidékén. A hotel tetején egy nyilvánosan látogatható kilátó van kialakítva, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az Északi – tenger mellett a városra is.
4 Kilátás az ATLANTIC Hotel tetejéről
Ez volt a 2023-as GPO utolsó állomása, amely méltó lezárása volt a csapatépítő tréningnek.
A programok célja a csapatépítésen túl egy kis egészséges versengés kialakítása is volt a csapatok között, amely tovább mélyíti a kapcsolatot és barátságot a magyar és német kollégák közt.
Vasárnap este kissé megfáradva, ám élményekben gazdagon Hamburgból repültünk haza.